Instagam’da canlı yayın yapabilmemize olanak tanıyan özelliği Türkiye’de kullanıma sunuldu. Instagram kullanıcılarını ilgilendiren bu özellik ile artık Instagram üzerinden Periscope gibi canlı yayın yapılabilecek.

Daha önce Facebook kendi uygulaması aracığıyla canlı yayın işine girmişti. Ancak canlı yayın yapıldıktan sonra görüntüler tekrar izlenebiliyordu. Instagram’ın farkı da bu oldu. Canlı yayın yapıldıktan sonra bir kaydı tutulmuyor, 1 saate kadar sınırlanan canlı yayın süresi tıpkı Instagram’ın hikayeleri gibi siliniyor ve tekrar izlenemiyor. Canlı yayın esnasında kayıt yapar gibi canlı yayın yapılıyor ve anlık olarak size gelen yorumları görüp karşılıklı iletişime geçilebiliyor.

Instagram’da Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Instagram’da canlı yayın açmak için izleyeceğiniz tüm adımları sizin için yazıya döktük. Instagram’da canlı yayın özelliğine hikayelerden ulaşabilirsiniz. Stories‘de video yayınlar gibi canlı yayın yapabilmemize olanak tanıyor. Videoların üzerindeki Live/Canlı ikonu ile bu özelliği aktif hale getirebiliyorsunuz. Canlı yayın esnasında ön ve arka kameralar arasında geçiş yapabilirsiniz. Yayını sonlandırmak için de ekranın sağ üst köşesindeki End butonuna tıklamanız yeterli. Eğer canlı yayın ikonu sizde görünmüyorsa Instagram’ınızın canlı yayın özelliği henüz telefonunuza gelmemiş demektir.

Eğer canlı yayın uygulaması size henüz gelmediyse bunun iki sebebi olabilir. Uygulamanızın sürümü 10.0 veya daha eski bir sürüm olabilir. Uygulamayı güncelleyerek son sürümün telefonunuza yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Diğer bir sebebi ise uygulamadan bir kereye mahsus çıkış yapıp tekrar giriş yapmayı deneyin.