2D barkod ismi de verilen QR kodlarını (QR Code) bir japon firması olan Denso-Wave tarafından ilk defa 1994 yılında duyurulmuştur ve hızlı yanıt anlamına gelen quick response kelimelerinin baş harflerinden oluşur.  Japon standart kodu JIS X 0510 ve ISO kodu ISO/IEC18004 olmak üzere 2 standarda sahip olan QR kodu yapısının nümerik 7,089 karakter, alfanümerik 4,296 karakter, ikilik sistem (8 bit) olarak 2,953 byte, kanji/kana olarak 1,817 karakter kapasitesi vardır.

QR Code

İşin ilginç yanı bu kodları internet üzerindeki qr kod oluşturucularıyla (qr code generator) herkes kendisine özel bir qr kod oluşturabilmektedir.

QR Kod (QR Code) Nasıl Oluşturulur?

QR Kodu oluşturmak zor bir şey değil. Aşağıdaki siteleri ziyaret ederek kendi qr kodunuzu oluşturabilirsiniz.

Raco Industries QR Code Barcode Generator
GoQR Generator
ZXing Generator
KAYWA QR-code 

QR Kod İçeriği

QR kodları küçük siyah ve beyaz karelerin karışımından oluşurlar. Bu karelerin her biri birer modül olarak isimlendirilir. Her bir qr kodunun kesinlikle oynanmaması, değiştirilmemesi gereken alanları vardır, değiştirildiğinde qr kodunuz çalışmaz hale gelir. Aşağıda, bu alanlar aşağıda renkli olarak ifade edilmiştir.

QR Code

Kırmızı ile işaretlenmiş 3 büyük kare, qr kodun çalışmasını sağlayan ana alanlardır. Bu alanlar tarayıcıya, kodun sınır çizgilerini belirler.

Küçük kırmızı kare alanın asıl amacı hizalamaktır. Tarayıcı bu alanı referans alarak tarar ve her şeyin düzgün olup olmadığını kontrol eder. Daha büyük kodlarda bu hiza noktası birden fazladır.

QR Code

Kırmızı çizgilerin bulunduğu siyah ve beyaz modüller sütun ve satırların belirlenmesine yarar.

Yeşil alanlar ise qr kodunun formatını belirler. Bu format, bir internet adresi, mesaj, telefon numarası ya da bunların karışımından oluşan herhangi bir şey olabilir.

Mavi alanlar, sürüm numarasını belirler.

QR Kod Sürümleri

QR kodu oluşturan nokta sayıları tutarlıdır. Bir qr koddaki satır sayısı, sütun sayısına eşittir. Sürümler, en küçük boyut olan 1’den (21 x 21) başlar ve 40. sürüme kadar (177 x 177) çıkabilirler. Büyük sürümler, küçüklere oranla daha fazla veri depolarlar.

QR Kodları Üzerinde Değişiklik Yapma

Artık qr code üzerinde değişiklik yapmamanız gereken alanları biliyorsunuz. Kalan modüller, kendi aralarında 8 bölümle gruplanırlar. Byte denilen bu gruplar aşağıda yapboz şeklindeki alanlardır.

QR Code

Akıllı telefondan ya da tarayıcıdan okunduğunda, her byte’ın tamamiyle okunabilir ya da okunamaz olduğunu belirler. Bu, bir modülü değiştirdiğinizde (siyah kareyi beyaza çevirmek gibi), bulunduğu byte’ın okunamayacağı anlamına gelir.

Tüm qr kodları, hata ayıklama algoritması kullanılarak oluşturulur. Böylece, bazı byte’lar üzerinde oynama yapıldığında da qr kodları tarayıcı tarafından taranıp anlaşılabilmektedir. QR kodunun boyutuna göre %30 oranına kadar kurtarma sağlanabilmektedir. Büyük versiyon qr kodlarında, oynanabilecek daha çok byte bulunur.

SystemID aşağıdaki gibi bir görsel hazırlamış. Bu görsel yukarıda anlatılanların bir özeti olabilir.

QR Code