Her ne kadar Wİndows 7, diğer Windows sürümlerinden hızlı çalışsa da, daha hızlı kullanmak için bu yöntemleri inceleyin.

Index Search İptali

Windows, hızlı arama yapmak adına dosyalar için bir sözlük oluşturur. Herbir dosya için bu işlemi yapması, bilgisayarınızın kaynağını bir hayli yorması demek. Bu sözlük oluşturulurken, pencereler arası geçiş yapmak da bile zorlandığınızı farketmişsinizdir. Index Search özelliğini kapatalım.

Başlat > Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Yönetimsel Araçlar > Bilgisayar Yönetimi > Hizmetler üzerinde Windows Search uygulamasını bulun ve sağ tıklayın. Özellikleri seçin. Açılan pencerede Startup Type seçeneğini Disable olarak işaretleyin.

Bilgisayarınızı kapatıp açtığınızda indexleme işlemleri artık bilgisayarınızı yoramayacaktır.

Aero Temasını İptal Edin

Aero teması güzel görünür fakat güzel görünürken, bilgisayarınızın fiziksel özelliklerini de kullanır. Bilgisayarınızda film oynatırken ya da grafik ile ilgili çalışmalarda bulunurken Aero temasını kullanmamanız bilgisayarınızı hızlandıracak, bilgisayarınızın nefes almasını sağlayacaktır.

Aero temasının iptali için masaüstünüzde boş bir alana sağ tıklayın. Personalize (Kişiselleştir) seçeneğini seçin. Çıkan pencerede de Windows 7 Basic temasını seçin.

Görsel Efektleri İptal Edin

Windows 7’nin güzel pencere efektleri vardır fakat bu görsel hareketlilik de bilgisayarınıza ekstradan yük demektir.

Görsel efektleri iptal etmek için Başlat > Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Sistem > Gelişmiş Sistem Ayarları’nde Gelişmiş sekmesine gelin. Performans’ın altındaki Ayarlar’a tıklayın ve iptal etmek istediğiniz efektleri kaldırın.

En iyi performans için hiçbirinin işaretli olmaması gerekir.

Kullanmadığınız Özellikleri Kaldırın

Windows 7’de Windows’un kullanmadığınız özelliklerini kaldırabilmeniz için bir araç bulunmakta.

Denetim Masası’na gidin. Programlar > Programlar ve Özellikler’de Turn Windows features on or off bağlantısına tıklayın. Oyunlar, internet explorer gibi ihtiyacınızın olmayacağını düşündüğünüz, kaldırmak istediğiniz özellikleri buradan kaldırabilirsiniz.