Web sitelerinden en önemli unsurların başında sitenin hızı gelir. Sitenizin Google PageSpeed veya GTmetrix puanlarınız düşük çıkıyorsa, bu puanları artırmak için yapmanız gereken bazı dokunuşlar var demektir.

Google’da üst sıralara çıkmanın yolu PageSpeed Grade ve YSlow Grade değerlerini artırmak, yani sitenizin hızlanmasını sağlamaktır. Google PageSpeed Insights Optimizasyonu konulu makalemize gözatmadan önce Google PageSpeed ve GTmetrix adreslerine girerek web sitenizin puanlarının bir ölçümünü yapın.

Web Sitesi Hızı Nasıl Sorgulanır?

Web sitenizin performansını sorgulamak için online hizmet veren çeşitli web siteleri bulunuyor. Bunların başında Google’ın geliştiriciler ve web sitesi sahipleri için hizmete soktuğu Google PageSpeed Insight bulunuyor. Google PageSpeed ile sitenizin eksiklerini görebilir ve önerileri gözönünde bulundurarak daha yüksek puan almasını sağlayabilirsiniz. 0-64 değerleri web sitenizin çok yavaş olduğunu, 65-84 değerleri ortalama bir hızda web sitenizin olduğunu, 85-100 arası ise site hızınızın olması gerektiği değerlerdir. Amacınız 85-100 arası bir değere ulaşmak olmalı. GTmetrix de aynı amaca hizmet eden başka bir servis. Harf sistemi ile puanlama yapan GTmetrix, sitenizin performansını artıcı önerilerde bulunuyor. Hangi dosyaların ne kadar yer kapladığını size göstererek siteniz ile ilgili bir farkındalık yaratmaya çalışıyor.

WordPress Site Hızı Nasıl Arttırılır?

Site hızının SEO’ya etkisi oldukça fazla. Site hızı ölçme ve analizden sonra sitenizin hızını artırmak için bazı çalışmalar yapmalısınız. Hız testi yaptığınız web sitesi size bunları önerse de, eğer yeterli bilgiye sahip değilseniz sitenin hız değerini artırmakta biraz zorlanabilirsiniz. Peki WordPress’te site hızı nasıl arttırılır? Site hızını arttırmak için yapılması gerekenler nelerdir?

Görsellerin Optimize Edilmesi

İmajlarınızı web sitelerinde kullanacağınız boyutlar kadar yükleyin. Bazı sitelerde, özellikle blog sitelerinde çektikleri fotoğrafları makineden direkt siteye aktaran ve 6000×4000 boyutlarında görsel yükleyenleri bile gördüm. Birkaç fotoğraf yüklese 15mb’lık bir yük demek oluyor ki bunun sitenin yavaşlamasından ziyade, kotalı kullanıcılara zarar vereceğini unutmamak gerekiyor. Web sitenizde imaj genişliğinizin boyutu 600 piksel olacaksa, yüklediğiniz imajları da 600 piksel civarlarında yapmalısınız. Bunu Photoshop, GIMP gibi görsel düzenleme araçlarıyla kolaylıkla yapmanız mümkün. Fotoğraflarınızı ve imajlarınızı da JPG formatında ve 50-60 kalitelerinde kaydetmeniz en uygun optimize edilmiş görsel biçimidir.

CSS ve JavaScript Dosyalarının Küçültülmesi

CSS ve JavaScript dosyalarınızı olabildiğince birleştirin ve içlerindeki gereksiz kodları kaldırın. Dosya boyutları ne kadar düşük olursa ve ne kadar optimize edilmiş olursa Google web sayfalarınızı daha çok sevecektir ve Google’da üst sıralara çıkma şansınız artacaktır. Boşluklar, yorumlar gibi gereksiz elemanları kaldırmak CSS ve JavaScript dosyalarınızın daha az yer kaplamasını sağlar. İnternet üzerindeki çok sayıda sıkıştırma seçenekleriyle dosyalarınızı daha çok sıkıştırmanız mümkün. WordPress kullanıyorsanız CSS ve JS Minifier eklentileriyle web sitenizdeki tüm CSS ve JS dosyalarını birleştirip sıkıştırabiliyorsunuz.

WordPress Cache Eklentisi Kullanılması

WordPress kullanıcıların birçoğu yavaş web sitelerinden dolayı sıkıntı yaşarlar. Her seferinde yeniden sorgulanan sorgular yüzünden ağır bir kullanıma neden olur. Eğer cache eklentileri kullanırsanız sayfalarınız tekrar tekrar sorgu çekmek yerine cache tarafından, sayfanız için hazırlanan bir html dosyası kullanılır. Bu da sitenizin hızlanmasını sağlar. WordPress için en iyi ve kullanımı en kolay cache eklentileri, WP Total Cache ve WP Super Cache eklentileridir.

Sunucu Yanıt Süresinin Kısaltılması

Bir web sitesine girdiğinizde karşılaştığınız ilk tepkime, sunucunun hızlı yanıt verip verememesi ile ilgilidir. Eğer Amerika’daki bir hosting firmasını kullanıyorsanız yavaş bir tepki almanız normaldir. Bunun için Türkiye’de oturuyorsanız Türkiye’den giren insan sayısı fazlaysa hosting firmanızı Türkiye’de olacak şekilde seçmeniz sitenizin hızı açısından önemlidir. Çok önemli bir projeniz varsa Shared Hosting denilen paylaşımlı hosting’ler yerine, biraz daha fazla ücret ödeyerek size özel olan VPS hosting’leri tercih edebilirsiniz.

WordPress Eklentilerinin Azaltılması

WordPress’te ne kadar çok eklenti olursa o kadar yavaşlama görünür. Hatta bazı eklentiler var ki, onları kurduğunuzda web sitenizin gözle görülür biçimde yavaşladığını şahit olabilirsiniz. Eğer zorunlu değilseniz eklenti kurmamanız gerekir ve siteye ekleyeceğiniz, düzenleme yapacağınız konular olursa eklenti kullanmadan, kodlar üzerinden halletmeye çalışmanız gerekiyor. WordPress temaları bile çok fazla özellik sunduklarından sitenin yavaşlamasına neden olabiliyorlar. Ben değil eklenti kurmak, her şey kontrolüm altında olsun diye düzenlediğim sitelerin temalarını bile kendim yazmaya çalışıyorum. Böylece gereksiz her şeyden kurtuluyorum.

WordPress site hızı yükseltme konusu bir web sitesi sahibinin mutlaka önem göstermesi gereken bir durum. WordPress site hızlandırma teknikleri ile kullanıcıların sıkılarak web sitenizi kapatmasının önüne geçebilirsiniz. Hiçbir kullanıcı yavaş açılan bir sitenin açılmasını bekleyecek zamanı yoktur.